Нова серія зірки польского детективу
- Урбіно
- 3 трав.
- Читати 2 хв
Наприкінці минулого року «Урбіно» видало детективний роман одного з найцікавіших польських сучасних авторів, Войцеха Хмеляжа «Палій». Для українського читача ім’я автора нове, хоча вважаємо, що з польським детективом українці знайомі досить непогано.
Войцех Хмеляж (нар. 1984) — один з топових польських авторів детективів (їх у нього найбільше), журналіст. Він також має у письменницькому портфелі постапокаліптичний роман «Королева Голоду» й психологічний трилер «Гадючник». Двічі ставав номінантом на найпрестижнішу польську премію для авторів детективів «Великий Калібр» (у 2013 і 2014), й отримав її у 2015. Книжки Хмеляжа досі було продано загальним накладом понад 1 мільйон примірників. Чудовий результат, еге ж?

У чому ж його популярність?
Войцех Хмеляж будує сюжети своїх романів так, що в читача складається враження, буцім дійові особи — мало не його сусіди. Знайомі місця, типажі, які зустрічав кожен — і це створює ефект, коли читач сам стає якщо не учасником розслідування, то принаймні не почувається відчуженим. Автор уникає надмірної жорстокості й водночас не грішить проти правдивості. Якщо польські місця подій знайомі кожному полякові, то для українського, та й будь-якого читача вони стають практично своїми. Лаконічна мова й соціальне тло нагадає про найкращі зразки скандинавських детективів. Дуже допоміг письменникові фах журналіста: уважність до деталей і вміння правильно ставити питання — цінна риса детективіста.
«Палій» розпочинає цикл детективів з комісаром Якубом Морткою, героєм аж надто відданим своїй справі. Ніщо не примусить його покинути роботу в поліції чи занехаяти свої обов’язки. А як відомо, це завжди закінчується погано в особистому житті, та й роботі не сприяє. «Палій» — роман без кривавих описів і жахіть, у ньому заледве кілька картин злочинів, які справді примушують здригнутися. Зате надзвичайно цікаво описані закуліси шоубізнесу, як і роботи власне в поліції, де все ну дуже далеке від ідеалу. Прозора, здавалося б, фабула розгортається дуже несподівано, тож ті, хто звик уже з перших сторінок вираховувати злочинця, цього разу змушені будуть притримати кишенькового Шерлока Голмса — і насолодитися романом до останньої сторінки.
Щоб з нетерпінням чекати наступної частини з Якубом Морткою — «Лялькова ферма».
А ви знали, що Нобелівська лауреатка Ольга Токарчук вважає детектив чи не найкращою формою, у якій можна донести дуже важливу інформацію до великого кола осіб? Детектив справді давно вийшов за межі твору, у якому стається злочин і відбувається розслідування. Набагато важливішими вважається соціальне тло, знайомство з різними країнами та суспільними групами.
Comments