Автори

Йоанна Ягелло – польська письменниця, авторка книжок для дітей, підлітків та дорослих. Відома передусім тетралогією «Кава з кардамоном» та романом «Як дві краплі води», у яких розповідає про життя сучасних підлітків, їхні проблеми та життєвий вибір. Письменниця не боїться торкатися складних тем, як-от: небезпека під час пошуку роботи неповнолітніми, несприйняття в родині, анорексія, булінг, самогубство, сексуальне насилля, рання вагітність та материнство, і робить це надзвичайно делікатно й органічно, без моралізаторства й засудження. Роман «Кава з кардамоном» вивчається за шкільною програмою 10 класу НУШ.

Тадеуш Конвіцький (1926–2015) – польський письменник, кіносценарист і режисер. Народився в Новій Вілейці (тепер Вільнюс), де провів дитинство. Під час Другої світової війни воював в Армії Крайовій, а після війни був експатрійований до Польщі. Навчався в Яґеллонському університеті, працював журналістом. У 1952–1966 роках був членом Польської об'єднаної робітничої партії, але згодом виключений. Обіймав посаду літературного керівника Кінооб'єднання «Kadr», працював режисером у кіногрупах «Pryzmat» і «Perspektywa». В Україні його книги видавало видавництво «Урбіно»: Хроніка любовних подій (2012, переклад Божени Антоняк) Маленький Апокаліпсис (2015, переклад Божени Антоняк).

Марек Краєвський (нар. 1966) – польський письменник, філолог-класик. Родом із сім'ї, що походить зі Львівщини. Закінчив Вроцлавський університет, де згодом ви кладав. У 2007 році залишив академічну кар'єру, щоб стати професійним письменником. Його книги перекладені на 18 мов. В Україні видавництво «Урбіно» опублікувало: Еринії (2010, переклад Божени Антоняк) Привиди в місті Бреслау (2010, переклад Божени Антоняк) Числа Харона (2011, переклад Божени Антоняк) Голова Мінотавра (2020, переклад Божени Антоняк)

Богдан Лебль (нар. 1932) – польський поет, прозаїк, публіцист, автор радіопостановок і численних текстів пісень у жанрах блюз та рок. Народився в Новоселиці, поблизу Станиславова (тепер Івано-Франківська область). Вивчав фізику у Вищій педагогічній школі в Кракові та польську філологію в Яґеллонському університеті. Дебютував як поет у 1955 році. У 1960-х роках співпрацював із музикантами гурту Blackout, що згодом став легендарним Breakout. Автор сотень блюзових текстів для польських виконавців. З 1973 року мешкає в Юзефуві, неподалік Варшави. Відомий своїми романами про події 1939–1941 років, що відбувалися на тодішніх Східних Кресах. В Україні опубліковано: Пекло ввійшло до раю (переклад українською).

Малгожата Гутовська-Адамчик – польська письменниця, журналістка, театрознавець і сценаристка. Авторка численних романів для дорослих і молоді. Закінчила факультет театрознавства Театральної академії імені Олександра Зельверовича. Певний час працювала вчителькою польської мови та латини у Мінську-Мазовецькому. Дружина режисера Войцеха Адамчика, мати двох синів. В Україні вийшли її книги: Дівчата з 13-ї вулиці (Львів: Урбіно, 2014) 110 вулиць (Львів: Урбіно, 2015)

Андрій Кокотюха народився в місті Ніжин у родині зварювальника та медсестри. Рід письменника походить із села Дорогинка Ічнянського району Чернігівської області. Перший художній твір написав у віці 7 років, а до 12 років створював лише казки. Мріяв стати бібліотекарем, але закінчив факультет журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка. Працював у різних сферах – від збиральника меблів до муляра. Перше оповідання опублікував у 1987 році. У 1991 році написав повість «Шлюбні ігрища жаб», яка у 1995 році отримала нагороду видавництва «Смолоскип». Після виходу окремою книжкою у 1996 році повість здобула розголос і зробила автора одним із найвідоміших сучасних українських письменників. У 1993 році став одним із засновників Творчої асоціації «500». У період 1994–1999 років організував понад сто літературних заходів для молодих українських письменників у різних регіонах України. З 1998 року професійно займається журналістикою та літературною діяльністю. Його книги виходять у провідних українських видавництвах, а сам автор пише українською та російською мовами. Доктор філологічних наук Софія Філоненко називає Кокотюху «батьком українського готичного детективу», хоча сам письменник вважає свої твори неоготичними, оскільки вони відображають актуальні соціальні та суспільні проблеми України. У 2006 році на конкурсі «Коронація слова» отримав Гран-прі та Другу премію за різні рукописи – «Темна вода» і «Зоопарк або Діти до 16 років». У 2010 році його рукопис «Пророчиця» отримав високі оцінки журі конкурсу «Гранд Коронація», проте поступився твору Володимира Лиса «Століття Якова». Його книги неодноразово екранізувалися. Зокрема, на основі його творів було знято фільми «Тупик», «Тривожна відпустка адвоката Ларіної», «Повзе змія» та інші. Кокотюха є автором або співавтором сценаріїв для низки телевізійних та документальних проєктів. Він активно працює в жанрі історичного роману, поєднуючи художню вигадку з реконструктивним фактажем. Його «Повстанська трилогія» та серія книг про Червоного здобули популярність серед читачів.

Ґжеґож Касдепке (пол. Grzegorz Kasdepke) — польський письменник для дітей та молоді, сценарист і журналіст. Народився 4 травня 1972 року в місті Білосток, Польща. Закінчив факультет журналістики та політології Варшавського університету. Був головним редактором дитячого журналу «Świerszczyk» («Цвіркунець»). Автор багатьох популярних книг для дітей, серед яких «Велика книга почуттів», «Міфи для дітей» та «Бон чи тон, або гарні манери для дітей», видані українським видавництвом «Урбіно». Лауреат численних літературних нагород, зокрема премії «Освіта ХХІ» та премії ім. Корнеля Макушинського. У 2016 році відмовився від бронзової медалі «За заслуги в культурі Gloria Artis». Мешкає у Варшаві. Має сина Каспера, який став героєм багатьох його кни

Люсі-Мод Монтгомері (англ. Lucy Maud Montgomery; 30 листопада 1874 — 24 квітня 1942) — канадська письменниця і поетеса, авторка 23 романів, понад 500 віршів і сотень оповідань. Народилася на Острові Принца Едварда. Рано втратила матір і виховувалася дідусем та бабусею в містечку Кавендіш. Навчалася в Коледжі Принца Вельського та Університеті Далхаузі. Працювала вчителькою та журналісткою. Світову славу їй принесла книга «Енн із Зелених Дахів» (1908), яка стала бестселером і вважається класикою канадської літератури. У 1935 році отримала звання офіцерки Ордена Британської імперії. Доля Енн багато в чому збігається із долею самої Монтгомері. Прототипом для створення персонажки була американська натурниця та акторка Евелін Несбіт, фотокартку якої Люсі-Мод Монтгомері повісила на стіну у своїй кімнаті. Після смерті родичів одружилася з пресвітеріанським проповідником Ювеном Макдональдом, виховувала трьох синів. Її твори визнані культурною спадщиною Канади.

Джейн Остін (1775–1817) — англійська письменниця, класик світової літератури. Народилася в сім’ї священн ика в селі Стевентон, Англія. Отримала домашню освіту та з дитинства захоплювалася читанням і письмом. Її найвідоміші романи — «Гордість і упередження», «Розум і почуття», «Менсфілд-парк», «Емма», «Доводи розуму» та «Нортенгерське абатство». У своїх творах майстерно описувала життя англійського суспільства XVIII–XIX століть, іронічно змальовуючи звичаї та характерні типажі. Остін померла у 1817 році в місті Вінчестер. Її книги залишаються популярними й досі, а її стиль і тонкий гумор вплинули на розвиток літератури.

Кетрін Вудфайн (нар. 1983) — британська дитяча письменниця, відома завдяки серії детективних романів «Таємниці універмагу "Сінклер"», зокрема «Загадка механічного горобця». Народилася в місті Престон, графство Ланкашир. Вивчала англійську філологію в Бристольському університеті. У 2005 році отримала високу оцінку в щорічному конкурсі талантів журналу Vogue. Працювала в книгарні Waterstones, а згодом керувала книгарнею та галереєю в Cornerhouse — центрі візуального мистецтва та кіно в Манчестері. Спеціалізувалася на літературі в Північно-Західному офісі художньої Ради Англії. Протягом шести років була менеджеркою проекту дитячого Лауреатства в Booktrust, працюючи над дитячими книжковими нагородами та ініціативами. Зараз поєднує письменницьку діяльність із книжковими проектами, зокрема веде радіо-шоу та подкасти про дитячу літературу. Живе в Лондоні.

Роберт Луїс Стівенсон (1850–1894) — шотландський письменник, поет і мандрівник, відом ий своїми пригодницькими романами. Народився в Единбурзі, навчався на інженера, але захопився літературою. Світову славу здобув завдяки романам «Острів скарбів» (1883), «Дивна історія доктора Джекіла і містера Гайда» (1886) і «Чорна стріла» (1888). Через слабке здоров’я багато подорожував, зрештою оселився на острові Самоа, де й помер у 1894 році. Його творчість мала великий вплив на жанр пригодницької літератури.

Еймі Раньян. Як каже сама авторка, її мета – привертати увагу до жінок, які своїми зусиллями змінювали історію, не зупиняючись перед викликами, які виникали на їхньому шляху. Героїні Еймі Раньян відстоюють право на свій вибір, кохання за покликом серця, можливість вільно обирати, ким їм бути в житті, право на працю навіть тоді, коли це явно не збігається із загально прийнятою суспільною думкою. Жінки в романах письменниці діють, а не впадають у розпач. Навіть тоді, коли життя кидає їм під ноги колоди — це не зупиняє їх на шляху до мети. Еймі мешкає в Колорадо зі своїм чоловіком і двійком дітей. Декілька котів — також повноправні члени їхньої родини. А ще Еймі Раньян обожнює готувати. «Пекарня в Парижі» - почасти данина її хобі. Ви можете відвідати сайт письменниці (https://www.aimiekrunyan.com/), познайомитися з її книжками та героями і… разом з нею спекти запашні французькі тістечка!

Джуді Кертін — ірландська письменниця. Навчалася на англійській та німецькій філології, впродовж 15 років працювала вчителькою у коледжі Святого Патрика в Дубліні. Перші дитячі книжки з’явилися в 2005 році. Авторка популярних в Ірландії серій про Еліс і Меган, Лілі та Лісадель та ін. Мешкає в Лімерику із чоловіком, трьома дітьми й котом.

Сільвана Де Марі — італійська письменниця, психотерапевтка, лікарка. Працювала хірургом в Італії та Ефіопії, згодом почала займатися психотерапією в Турині. Відома в усьому світі як авторка роману-фентезі «Останній ельф» (2004). Роман перекладений понад двадцятьма мовами. Отримав престижні нагороди: премії «Андерсена» і «Банкареліно» в Італії, премію «Prix Imaginales» у Франції як найкраща книга в жанрі фентезі, премію Американської Асоціації Бібліотекарів у США як найкраща зарубіжна книжка для молоді, премію Дитячого Журі в Латвії. «Останній ельф» в Італії входить до шкільної програми.

Лєна Лягушонкова народилася в селищі Станиця Луганська. Закінчила історичний факультет Луганського університету ім. Т. Шевченка, проте не працювала ані за спеціальністю, ані у сферах, пов’язаних з літературою, чи з театром. Зате працювала, наприклад, у казино. В 2018 році написала першу п'єсу. Відтоді співпрацює з театрами України та Європи як драматург. «Мій прапор запісяв котик» - дебютний роман авторки. Премія European Drama Award 2022 за творчість.

Марта Марущак – за освітою біолог і антрополог, вивчала медицину, працювала як журналістка. Мама трьох дітей (двійко з них – блюзнюки), Марта кільканад цять років керувала журналами для молодих батьків. Пише статті про здоров’я, а найбільшу радість їй справляють науково-популярні книжки для дітей та підлітків. У її доробку — понад 25 книжок. Марта Марущак – авторка кількох порадників із психології та виховання. Обожнює велосипедні пргулянки, садівництво та своїх пухнастих муркотливих друзів.

Анна Бартосик — відома популяризаторка науки, доктор молекулярної біології із Кракова. Авторка численних науково-популярних статей та книжок для дітей і підлітків про медицину й здоровий спосіб життя. Зараз Анна працює в одній з польських біотехнологічних фірм, де досліджує нові ліки від раку. Поза роботою обожнює читати скандинавські детективи, кататися на лижах і гуляти зі своїми собаками.

Павел Павляк – унікальний автор, який створює книжку цілком, пишучи власний текст та ілюструючи його. При цьому автор вдається до найрізноманітніших технік – від витинанок до акварелі. Таким чином Павел (часто у співпраці із дружиною Євою) створив понад 70 книжок, співпрацюючи з видавцями з багатьох країн: Польщі, Франції, Великої Британії, Німеччини, Південної Кореї й Канади. Книжки представлені на численних індивідуальних виставках у Польщі та за кордоном. Павел Павляк – лауреат численних премій та відзнак на конкурса х дитячої книжки. Обожнює природу і вважає, що коти й собаки роблять нас кращими!